Polska

Antalyia
Turcji-Antalya
Kraj rozkładający się na dwóch kontynentach 
Dzięki dużej powierzchni kraju jest panujący tu klimat bardzo urozmaicony. Ogólnie mówiąc, panuje tutaj klimat podzwrotnikowy, pogoda w Turcji odznacza się ciepłym latem i raczej łagodną zimą. Wyjątkiem jest wschód Turcji, gdzie całorocznie temperatury są niższe w porównaniu z resztą kraju. Wybrzeże Turcji obmywają ciepłe wody Morza Śródziemnego na południu, Morza Czarnego na północy, na zachodzie jest kraj odgraniczony Morzem Egejskim a na północnym zachodzie zaś Morzem Marmara. Łączna długość wybrzeża kraju wynosi około 7200 km. 

Klimat
Pogoda w ciągu roku
Od grudnia do połowy lutego panuje na większości terenów Turcji chłodna pogoda, a niemal cała wschodnia część kraju pokryta jest śniegiem. Na wybrzeżach utrzymuje się temperatura około 18°C. Luty oraz marzec są miesiącami z dużą koncentracją opadów atmosferycznych z temperaturami poniżej 20°C. Wyraźne ocieplenie przynosi miesiąc kwiecień, kiedy w kraju zaczyna się wiosna. W tym okresie na wschodzie kraju dostrzegamy jeszcze stosunkowo dużo opadów, natomiast w wodach Morza Egejskiego oraz Śródziemnego zobaczyć można pierwszych zahartowanych pływaków.
Sezon turystyczny w Turcji rozpoczyna się oficjalnie w ciągu maja. Pogoda jest już wtedy stabilna i nie trzeba się obawiać intensywnych opadów. Przeciętna temperatura powietrza wynosi około 25°C. Idealnym miesiącem do spędzenia urlopu w Turcji jest czerwiec. Pogoda jest wtedy bowiem wprost zachwycająca i temperatury nie są jeszcze zbyt wysokie (przeciętnie 30°C). Sezon osiąga swego szczytu w lipcu oraz sierpniu, kiedy temperatura sięga nierzadko 35-40°C.
Również w pierwszej połowie września panują jeszcze przyjemne temperatury, około 30°C. Do wyraźnego ochłodzenia dochodzi na początku października, Turcja jest w tym okresie częstym celem amatorów turystyki. Od połowy października rozpoczynają się wyraźniejsze opady, temperatury utrzymują się jednak wciąż na przyjemnych 25°C. 
 
Zdrowie

Polecenia dotyczące spraw zdrowotnych
Ogólnie mówiąc, w Turcji nie powinniśmy się obawiać żadnych niezwykłych chorób zakaźnych lub innych zagrożeń zdrowotnych. Na wszelki wypadek polecamy skorzystać z ubezpieczenia turystycznego, chociaż dla turystów z krajów UE nie jest ono na podstawie ich ubezpieczenia narodowego wymagane. Po przedstawieniu rachunków, można po powrocie do ojczyzny domagać się zwrotu kosztów za usługi zdrowotne.
Prywatne usługi zdrowotne są w Turcji na bardzo wysokim poziomie. Ordynacje bywają najczęściej otwarte między godzinami 9.00 a 21.00. W razie komplikacji zdrowotnych polecamy jednak informować najpierw delegata lub pracowników hotelu. Współudział na pokryciu kosztów za usługi zdrowotne wynosi według ustawy UE 25% na leki oraz 6,5 TRY za badanie wstępne u lekarza. Nie można zapomnieć zabrać z sobą legitymację zdrowotną.
Woda i pokarmy
Chociaż woda w hotelach nie jest szkodliwa pod względem zdrowotnym, zawiera jednak bardzo dużo chloru. Polecamy więc kupować wodę w butelkach. Jeżeli chcą państwo bezpiecznie uniknąć kataru kiszek, zalecamy nie spożywać lodów. Owoce i jarzyny przed konsumpcją powinno się dobrze opłukać i obrać. Pokarmy tureckie są zazwyczaj bardzo ostre.
Opalanie 
Jak wszędzie indziej i tutaj trzeba przestrzegać ogólnej zasady, że opalanie w czasie południa jest najbardziej niebezpieczne. Do opalania używać trzeba kosmetyków z wysokim stopniem ochronnym, nawet w wodzie i w cieniu skóra narażona jest na intensywne promieniowanie słoneczne. W razie spalenia od słońca polecamy używać środka leczniczego Panthenol lub białego jogurtu, który uspokaja podrażnienia skóry również bardzo skutecznie. Podczas dnia powinno się wypić przynajmniej 3,5 litra wody.

Waluty i ceny: 

Kraje orientalne przyciągają turystów nie tylko w celu relaksacji i zwiedzania zabytków. Warto również zwiedzić tutejsze restauracje i kawiarenki, tak samo jak małe sklepiki z dużą ilością rozmaitych towarów.
 
Waluta
Oficjalną jednostką monetarną w kraju jest Nowa lira turecka (TRY). Jedna lira turecka dzieli się na 100 kuruszów, płacić można jednak i w eurach lub w dolarach amerykańskich. W lepszych sklepach i hotelach są akceptowane karty kredytowe i czeki. Na czeki podróżne nie można jednak spodziewać się wygodnych kursów. Waluty można wymieniać w bankach (uwaga, w czasie weekendu banki bywają zamknięte), na poczcie, w hotelach oraz agencjach podróży. Bankomaty są w kraju stosunkowo rozpowszechnione, wydają one jednak gotówkę wyłącznie w lirach. W większości krajów europejskich nie są liry tureckie wymienialne, polecamy więc wymienić tylko tyle, ile jest niezbędne. 

 
Zakupy
Turcja jest rajem dla miłośników zakupów. W większości letnisk znaleźć można zadaszone bazary, tzw. bedestany, w których znajdują się setki małych kiosków, gdzie jest do nabycia niezliczona ilość najrozmaitszych towarów. Nie polecamy natychmiast zgadzać się z podaną ceną - licytycja cen jest naturalnym elementem podczas zakupów i sprzedawcy często czują się znieważeni, kiedy głównie obcokrajowcy kupujący towar nie przystępują na ten rytuał. Warto pamiętać, że sprzedawcy stanowią swoje ceny według wyglądu zewnętrznego i narodowości klientów. A więc, jeżeli noszą państwo ubrania markowe, mogą się państwo stuprocentowo spodziewać o wiele wyższych cen. Niestosowna jest licytacja w hotelach i restauracjach. 

 
Pamiątki
Najpopularniejszym i najczęściej przywożonym upominkiem z urlopu w Turcji są ręcznie tkane dywany. Cena dywanów znacznie różni się w zależności od ich wielkości, wzoru oraz jakości materiału. Pociągającym towarem są również wyroby miedziane oraz ceramiczne. Kobiety cenią sobie przede wszystkim wygodne zakupy jakościowych odzieży i oryginalnego barwnego obuwia. Również złoto i klejnoty można nabyć w bardzo korzystnych cenach, trzeba jednak uważać na ich oryginalność. Sklepy tureckie pysznią się również szeroką ofertą przypraw korzennych, znakomitej kawy oraz tabaki. Jeżeli myślą państwo o zakupie fajki wodnej, polecamy podjąć decyzję jeszcze w Turcji - cena faj wodnych bywa tutaj nawet o dwie trzecie niższa niż w krajach europejskich, a wybór tabaki jest niemal nieograniczony. Jeżeli preferują państwo produkty skórzane, to sklepy tureckie są dla państwa właściwym miejscem.
Wymiana walut zagranicznych jest nieograniczona, w handlu zagranicznym kyrzysta się jak z USD, tak z EURO.
1EUR=2,088 TRY (12.01.2011)

Ceny orientacyjne

chleb - (0,13 euro)
ser 100 g - (od 0,60 euro)
mleko 1 l - (1 euro)
masło 250 g - (0,60 euro)
jajka 10 sztuk - (0,80 euro)
jogurt owocowy - (od 0,45 euro)
szynka 100 g - (1,10 euro)
wino 0,75 l - (od 2 euro)
woda stołowa 1,5 l - (0,30 euro)
piwo 0,5 l - (0,80 euro)
papryka 1 kg - (od 0,60 euro)
pomidory 1 kg - (0,60 euro)
ziemniaki 1 kg - (0,40 euro)
owoce 1 kg - (1 euro)
obiad w restauracji - (od 6 euro)
fast food - kebab - (od 0,80 euro)
kawa - (1,50 euro)
lody 1 gałka - (0,50 euro) 
widokówka i znaczek - (0,50 euro) 
obiad w restauracji - (1,60 euro)

Możliwości podróżowania i transportu
Droga powietrzna
Spośród różnych środków transportu na pierwsze miejsca postawić trzeba samolot. Podróż samolotem może okazać się bardziej kosztowna od podróży za pomocą innych środków transportu, jednak z perspektywy czasu drobna różnica w cenach okaże się korzystna. Regularne loty do wielkich miast jak Istambuł, Antalay czy Izmir oferowane są przez kilka przedsiębiorstw lotniczych. Pomimo tego w czasie sezonu można skorzystać z dużej ilości ofert lotów charterowych lub dziś niemniej popularnych low-costów. Czas podróży zależny jest od ilości przesiadek, w Turcji można jednak wylądować w czasie 3-6 godzin.

Autobus
Regularne linie przedsiębiorstwa Eurotours jeżdżą do Istambułu nie tylko w ciągu sezonu. Można także skorzystać z linii sezonowych, kursujących do Istambułu lub Sofii. Ze stolicy Bułgarii można dotrzeć do Istambułu za niespełna 20 Euro.

Linia kolejowa
Podróż do Turcji pociągiem jest chyba najbardziej czasochłonna ze wszystkich. Jeżeli państwo koniecznie pragną podróży linią kolejową, trzeba liczyć się z tym, że może ona trwać ponad 50 godzin i jest bardzo droga. Polecamy informować się o bonifikatach oraz zniżkach, które często oferowane są przez przedsiębiorstwa transportowe.

Samochód
Najdogodniejszą trasą dla podróży samochodem jest droga przez Czechy i Słowację, Węgry, Bułgarię i później do Turcji. Do kosztów podróży doliczyć trzeba rogatkowe oraz wydatki na inne taksy drogowe. Państwa samochód zostanie w Bułgarii i Turcji zarejestrowany do paszportu kierowcy na okres maksymalnie 6 miesięcy. Kierowca nie śmie opuścić kraju bez swego samochodu.

Transport w obrębie kraju
Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że od tureckich publicznych środków transportu nie można spodziewać się cudów. Na przykład pociągi często bywają opóźnione, sieć kolejowa jest rzadka a pociągi są raczej stare. Wagony nie są jednak brudne lub głośne, często można w nich nawet spotkać sprzedawców napojów i różnych przekąsek.
W granicach kraju polecamy poruszać się autobusem, którym można dojechać niemal wszędzie. Autobusy są nowoczesne, często nawet z klimatyzacją. W niektórych niestety palenie jest dozwolone. Bilety zakupić można na dworcu autobusowym lub prosto u kierowcy. Obok klasycznych środków transportu można skorzystać z usług tzw. dolmuszy - taksówek minibusowych. Tak samo jak w podobnych do Turcji krajach, uważać trzeba na taksometr i liczyć się z tym, że turyści płacą wyższe ceny od obywateli miejscowych. Czasami udaje się wytargować korzystniejszą cenę jeszcze przed wyruszeniem w drogę.

1. Antalya
Antalya zawdzięcza sławę swojej historii. Pierwsze wzmianki pisemne o tym mieście znajdujemy w tekstach pochodzacych z I stulecia p.n.e. Największy rozkwit doznało miasto za czasów panowania cesarza Hadriana, który zbudował tutaj doniosłe pałace i swiątynie. Dominantą miasta jest pewnie minaret Yiwli, nazywany czasami - "minaret fletowy." Z pamiątek rzymskich trzeba wspomnieć na pierwszym miejscu o bramie Hadriana, pochodzącej z roku 130 n.e. Wartym odwiedzenia jest również miejscowe muzeum archeologiczne, w którym znaleźć można eksponaty z czasów prehistorycznych aż po dzień dzisiejszy. Antalya stanowi dziś centrum śródziemnomorskiej riwiery tureckiej. W mieście znajduje się ogromny port oraz lotnisko międzynarodowe, co jest między innymi głównym powodem nieustannego ruchu w mieście oraz swoistej i niezapomnianej atmosfery. Mniej więcej czternaście kilometrów na zachód od centrum miasta podziwiać można słynne Wodospady Dudeńskie. Jaskinia Karain może się chlubić najstarszymi malbami ściennymi w Turcji, pochodzącymi już z czasów paleolitu. Następną ciekawostką jest zapewne to, że na terenach Antalii znajduje się małe miasteczko Termessos, nazywane też - "orle gniazdo", którego nie udało się zdobyć ani Aleksandrowi Macedońskiemu. 

Rzymski teatr w Aspendos 

Opublikowane przez Maćka 

Aspendos znajduje się w odległości około 50 km od popularnej Antalyi. W starożytności było to greckie miasto na terytorium Azji Mniejszej na terenie krainy zwanej Pamfilią. Miejscowość słynie z najlepiej zachowanego antycznego amfiteatru spośród wszystkich teatrów okresu rzymskiego na świecie. Początki miasta są datowane na około 1000 r. p.n.e. Miejscowość została założona przez Greków pochodzących z Argos. W Aspendos były bite monety, których liczba oraz zasięg geograficzny obejmujący inne starożytne miasta wskazują, że miasto około V w. p.n.e. stanowiło główny ośrodek Pamfilii. Miasto rozkwitało m.in. dzięki swojemu położeniu nad rzeką Eurymedon. Handlowano olejem, wełną oraz solą. Aleksander Wielki w 333 r. p.n.e. nie uległ próbie przekupstwa bogatej ludności i zajął miasto. Późniejszy okres panowania rzymskiego, który rozpoczął się w 190 r. p.n.e. doprowadził miasto do upadku. Zostały zniszczone jego najcenniejsze obiekty. Wspaniały teatr rzymski na szczęście przetrwał do naszych czasów właściwie w swoim pierwotnym kształcie. Amfiteatr został wybudowany, aby pomieścić 15 tys. osób. Powstał prawdopodobnie około 160 r. p.n.e. za panowania Marka Aureliusza. Przy budowie wielu antycznych teatrów wykorzystywano naturalną rzeźbę terenu i tak było w przypadku teatru w Aspendos. Naturalne zbocze wykorzystano do wzniesienia widowni. Budowla mierzy 100 m szerokości, 70 m długości, a ściany samej sceny osiągają 22 m wysokości. Na samej scenie również wznosi się imponująca 50-metrowa fasada, za którą skrywały się techniczne elementy sceny. Pozwalała ona na niespodziewane pojawianie się aktorów opuszczanych na scenę przy pomocy lin. Wspaniałe arkady zwieńczają widownię u góry. Jeśli chcemy podziwiać tą wspaniałą starożytną budowlę najprościej jest skorzystać z organizowanych przez biura podróży wycieczek. Jednak zwolennicy pieszych wędrówek na pewno znajdą większą przyjemność w podziwianiu okolicy na własnych nogach. Po drodze mają okazję zajrzeć na antyczny most. Ruiny starożytnego miasta oraz amfiteatr znajdują się w odległości około 4 km od głównej szosy, jeśli będziemy podążać w kierunku północnym. Pierwszy prezydent Republiki Turcji Atatürk polecił odrestaurować obiekt. Ze względu na swój świetny stan również obecnie pełni dawną funkcję i jest wykorzystywany przez organizatorów różnego rodzaju przedstawień i pokazów. Na terenie miasta można podziwiać również pozostałości agory, bazyliki, stadionu oraz akwedukty. Ciekawostką jest, że właśnie w Aspendos po raz ostatni wystąpiła na scenie Dalida – gwiazda piosenki francuskiej. W kilka dni później popełniła samobójstwo.
 
www.krajeazji.com

2. Alanya :
Miasto to, które według powieści oczarowalo niegdyś swym powabem samą Kleopatrę, znajduje się we wschodniej części riwiery tureckiej. Alanya, dawniej nazywana miastem piratów, jest dziś popularnym miastem historycznym a zarazem idealnym miejscem do wypoczynku. Miejscowe plaże cechuje charakterystyczny żwir, który przyjemnie masuje ociężałe stopy turystów. Szczególnie popularna jest tzw. Plaża Kleopatry, która szczyci się przyznaną flagą Unii Europejskiej za ogólne zadowolenie turystów. Dominantą miasta jest twierdza średniowieczna, z której szerokich baszt rzuca się w oczy widok właśnie na Plażę Kleopatry. Dostojne mury twierdzy, o długości aż 6 km, przyciągają widok turystów głównie nocą. Czyste plaże, życie nocne, korzystne zakupy w sklepikach orientalnych, oraz rejsy barkowe w jaskiniach podziemnych - to wszystko są powody do odwiedzenia tego cudownego miasta, które darował królowej Kleopatrze beznadziejnie zakochany Antoniusz jako dar weselny.  

Miasta-Kale:


  
Jaskinia-Damlatas:Muzeum Alanya:

Aqua Park Alanya:


Plaża Kleopatra Beach:
Alanya Park:Port w Alanyi:
3. Belek:
Belek jest nowoczesnym centrem turystycznym, znajdującym się na południowym wybrzeżu Turcji. Miasto to jest centrem pełnym luksusowych hoteli i jakościowych usług, w którym spędzają urlop przeważnie amatorzy golfu, ale i zwykli turyści, którzy polubili drobny piasek tutejszych plaż. Belek znajduje się 35 km od Antalii; dla obu miast charakterystyczny jest kuszący posmak Orientu. W przyrodzie dominują tutaj potężne pinie i eukaliptusy. W określonym czasie można zobaczyć na tutejszych plażach również żółwie morskie, kładące swe jajka do piasku. Niedaleko Beleku znajduje się malownicze miasteczko Kadrile, polecamy odwiedzić jego przepiękne sklepiki oraz restauracje. Droga do Beleku z międzynarodowego lotniska w Antalli trwa około 50 minut.
4. Kemer:
Ośrodek Kemer odznacza się przepięknym środowiskiem naturalnym na tle pasma górskiego Taurus. Obszary wokół Kemeru bywają dzięki swej malowniczości często przyrównywane do Riwiery egejskiej. Miejscową ponętą jest bezsprzecznie Yamar (po grecku Chimaera), "wieczny płomień", który podsycany jest gazem, unikającym prosto ze skały. Na pewno polubią państwo przechadzki po delikatnym żwirze miejscowych plaż, odwiedziny tutejszych rastauracji oraz sklepików albo wycieczkę do historycznego miasta Olimpos. Ten, którego pociągają romantyczne wieczory w atmosferze wypełnionej zapachem żywicy, musi koniecznie odwiedzić Kemer. 

5.Side:
Side szczyci się największym amfiteatrem na terenie Anatolii. Dawniej osada piratów, nie utraciła swego piękna ani w czasach dzisiejszych. Czarujące są zwłaszcza przechadzki wokół ruin starych kościołów bizanckich, świątyń oraz dawnych kąpieli rzymskich. Zakwaterowanie jest również wspaniałe - cała masa hoteli oferuje pokoje z cudownym widokiem na stare miasto. Złociste plaże, wolno opuszczające się do morza, ocenią rodziny z dziećmi. Młodym ludziom polecamy odwiedzić znaną miejscową dyskoteką, do której zjeżdża się młodzież z całej okolicy. Można również urządzać przechadzki w gajach drzew pomarańczowych i cytrynowych, znajdujących się w bezpośredniej okolicy miasta. Side leży 50 km od Antalii i jest często wyszukiwanym miejscem wypoczynku.